Nie zajmuj się głupotami, Just-Write-It!

W Wydawnictwie Ekslibris.eu uważamy, że czas pracowników naukowych jest zbyt cenny, aby przeznaczać go na rzeczy, które mogą robić inni. Nie jesteśmy jedyni. Duże wydawnictwa, takie jak Elsevier, od pewnego czasu oferują przyjmowanie artykułów do recenzji według zasady Your-Paper-Your-Way. Dlaczego jednak ograniczać się do dużych artykułów? Czy artykuły konferencyjne, materiały dydaktyczne lub prace dyplomowe są mniej ważne lub – co szczególnie istotne w tym kontekście – ich formatowanie zabiera mniej czasu?

Naszym zdaniem, odpowiedź jest jednoznaczna: formatowanie tekstu to nie jest zajęcie dla naukowców. Podnosimy poprzeczkę jednak jeszcze wyżej i twierdzimy: organizowanie współpracy przy pisaniu tekstów naukowych to nie jest zadanie dla naukowców.

Każdy, kto miał okazję pisać tekst z kilkoma współautorami, zrozumie zapewne poniższy obrazek:

Próba uporządkowania bałaganu – wersja tradycyjna

Kolejne wersje plików, zapychające skrzynki załączniki, a po którejś korekcie nagle się okazuje, że w teście brakuje co dwudziestej spacji lub wzory stały się… obrazkami:

A może tak wzór na zmienność z efektem cienia…?

Niewiele lepiej zachowuje się też menadżer bibliografii, który miał pomagać (i pomaga! tylko nie lubi współautorów…), po każdej wymianie plików coraz bardziej zaśmiecając bazy zgromadzonej literatury:

Przesyłany mejlem artykuł to wytwórnia duplikatów

W przesyłanych między współautorami plikach tekstowych zaszyte są pola specjalne, zawierające pełne dane bibliograficzne dodawanych przez autorów cytowań. Przy każdym otwarciu pliku program weryfikuje, czy wszystkie pozycje są w jego bazie – i w razie potrzeby je do niej dodaje. Niestety, wiele z dubletów różni się tylko tym, że w jednej kopii podano pełne imiona autorów albo tekst z periodyków Springera zakwalifikowany jest jako fragment książki a nie artykuł.

Wiele z takich duplikatów da się na szczęście usunąć przy wykorzystaniu wbudowanego w program Mendeley narzędzia. Co jednak w sytuacji, gdy współautorzy zdecydowali się na korzystanie z różnych menadżerów bibliografii? Wpisy trzeba dodawać ręcznie, bo tego typu programy nie są ze sobą kompatybilne.

Just-write-it…

…to filozofia przyświecająca naszej nowej usłudze, którą właśnie tworzymy. Polega ona na całkowitym oderwaniu opracowywania artykułów od jednostanowiskowej wersji edytora MS Word, zupełnie nieprzystosowanego do współpracy w dzisiejszym, internetowo-chmurowym świecie. Co proponujemy w zamian?

Cokolwiek!

Internet jest pełen narzędzi do organizowania współpracy, zarządzania projektami i zespołami. Naszym numerem 1 jest narzędzie zintegrowane z platformą Dropbox, którą wykorzystujemy w codziennym życiu. Mowa o Paper, środowisku pozwalającym na wspólne pisanie tekstów i oferującym podstawowe funkcje z zakresu zarządzania czasem:

  • Rozbudowany system komentarzy i powiadomień, pozwalający na dyskusję dotyczącą tekstu i dowolnego fragmentu obrazka
  • Wykresy Gantta
  • Dodawanie użytkownikom zadań i śledzenie ich realizacji.

Brakuje edytora równań czy możliwości tworzenia skomplikowanych tabel? To nic, do dokumentu Paper można podłączyć dowolny inny plik (arkusz kalkulacyjny z wykresem, zdjęcie wzoru matematycznego napisanego na kartce papieru) – dodanie tych rzeczy do finalnego artykułu to zadanie dla Wydawnictwa Ekslibris.eu. Autor publikacji ma zająć się pisaniem, a nie takimi głupotami.

Brakuje wtyczki menadżera bibliografii? To już jest pewien problem, Wydawnictwo Ekslibris.eu siłą rzeczy nie wie, do jakiego konkretnie dzieła autor chciałby się odwołać, jeżeli ta informacja nie zostanie jednoznacznie zapisana. I na to mamy jednak sposób – opracowaliśmy innowacyjny kompilator baz bibliograficznych wszystkich ważniejszych menadżerów bibliografii funkcjonujących na rynku. Nazwaliśmy go Skaitau!, co po litewsku oznacza czytam! – czytam bazy bibliograficzne współautorów publikacji.

Wyróżnikiem programu Skaitau! jest stosowanie odwołań nie w postaci specjalnych pól edytorów tekstowych, a w postaci zwykłego ciągu znaków, np. \cite{7308b314cfb9b3aa7d4da4ccc8663337}. Ciąg ten, wraz ze skompilowaną bazą udostępnioną przez Skaitau!, pozwala nam na poprawne rozszyfrowanie cytowanych pozycji bibliograficznych i przygotowanie spisu bibliografii dokładnie tak, jak jest to wymagane w przypadku danego tekstu. Przykład Dropbox Paper i Skaitau! przy pracy można zobaczyć na kolejnym rysunku.

Dropbox Paper oraz kompilator baz bibliograficznych Skaitau!

Wnikliwy obserwator zauważył zapewne, że sposób zapisu cytowania wykorzystywany przez Skaitau! to instrukcja systemu składu TeX. Tak jest w istocie. Jako jedne z osób, które od zera budowały społeczność TeX-a w Polsce (do dziś wspominamy pierwsze konferencje BachoTeX w Bachotku…) wierzymy, że jest to właściwe narzędzie do zaoferowania usługi opartej na filozofii Just-Write-It.

Szczegóły oferty chcemy jednak dopracować wraz z naszymi Klientami, dlatego też rozpoczynamy konsultacje dotyczące potrzeb środowiska naukowego. Będą one trwały przez kilka najbliższych miesięcy, podczas których wybierzemy grupę Testerów, z którymi wspólnie opracujemy dostępne warianty usługi. Formatowanie z tłumaczeniem? A może z drukiem na żądanie? Lekkie formatowanie dostępne od ręki? Jeżeli chcesz dołączyć do zespołu – skontaktuj się z nami!