Samodzielną działalność gospodarczą rozpoczęliśmy z żoną w 1991 roku, zakładając Pracownię Serwisu Oprogramowania, późniejsze PSO Sp. z o.o. w Poznaniu. Spiritus movens naszej działalności był nasz Tata i Teść – wieloletni Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr Czesław Łuczak. Przez wiele lat zajmowaliśmy się składem i wydawaniem książek naukowych z zakresu m.in. historii, historii gospodarczej i archeologii. 

Niektóre z przygotowanych przez nas książek

Przez pewien czas byliśmy także podwykonawcą wydawnictwa Springer, odpowiedzialnym przede wszystkim za poprawne formatowanie podręczników do matematyki i fizyki. Wykorzystywaliśmy w tym celu naszą znajomość systemu TeX, rozwijaną już od czasów, gdy uczestniczyliśmy w zakładaniu polskiej Grupy Użytkowników Systemu TeX

Oprócz wydawania książek, zajmowaliśmy się także wykonywaniem tłumaczeń technicznych dla jednego z koncernów samochodowych. Byliśmy jedną z pierwszych firm w Polsce, która wdrożyła pełną wersję systemu wspomagającego tłumaczenie Trados. 

W 2018 roku ostatecznie zakończyliśmy naszą pracę w PSO, przekazując stery firmy w ręce naszych dotychczasowych pracowników. Przygotowywaliśmy się do tego od kilku lat, stopniowo uruchamiając działalność Wydawnictwa Ekslibris.eu. W tym samym czasie do spółki dołączył także nasz syn, dostarczając nowych pomysłów na usługi dostosowane do realiów pracy na uczelni.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do współpracy z nami.

Dariusz Smoczyński